IBCG | Market Stok Sayımı
965
page-template,page-template-full_width,page-template-full_width-php,page,page-id-965,ajax_fade,page_not_loaded,,qode_grid_1300,qode-content-sidebar-responsive,qode-theme-ver-11.0,qode-theme-bridge,wpb-js-composer js-comp-ver-5.1.1,vc_responsive
 

Market Stok Sayımı

Market Stok Sayım; Market sayımlarında genellikle offline sayım tercih edilmektedir. Lokasyonlara ayrılan market,  cihazlarımız aracılığıyla  kayıt altına alınır.

Marketlerde karşılaşılan en büyük sorun ön muhasebedeki kaydi stokla (muhasebede kayıtlı olan) , fiili stoğun ( gerçekte markette bulunan) tutmamasıdır.

Sayım sonrası gerçek sonuçlara ulaşan market yönetimleri  kaçağın ya da hatanın nereden kaynaklandığını tespit ederek daha doğru stok yönetim süreçlerine ulaşabilirler.

Sayım İşleyiş Prosedürü

Sayımlarımıza başlamadan öncelikle sayılacak mağazaların ürün detayları, ürün adetleri ve mağazanın fiziki durumuna göre kullanılacak personel sayısı belirlenir. Bu tespite istinaden teklif hazırlanarak firmaya sunulur.

Sayım İşleyiş Prosedürü
  • Firma tarafından sistemlerinde bulunan tüm stok kartları bilgisinin Excel formatında (stok kodu–barkod–stok adı vs.) olacak şekilde tarafımıza gönderilmesi gerekir.
  • Sayım yapılacak mağazanın sayım öncesinde gerekli düzenin sağlanması, barkodu olmayan ürün olup olmadığının kontrolü yapılarak var ise eksiklerin tamamlanması gerekmektedir.
  • Gelmiş olan firmaya ait stok kartı bilgileri sayımda kullanılacak olan PDA (El terminali) lara yüklenerek kayıtlı olan barkodlar dışında bir barkodun sayılması engellenecektir.
  • Sayım için mağazaya gelindiğinde ilk olarak Supervisor tarafından mağaza için yanında bulunan lokasyon etiketini kullanarak lokasyonlara bölünerek daha rahat ve hatasız sayım olanağı sağlanacaktır.
  • Lokasyonlara bölünmüş mağaza, sayım personellerimiz tarafından ( mümkün ise mağaza personeli ile eşleştirilerek, değil ise sayımı tek başına zor olacak bölgelerde eşleşerek) PDA’lar ile barkod okutularak sayılacaktır.